Dünyanın en mutlu insanları Hygge 'liyor!

Dicle Ekmekçi – Kurucu ortak / içmimar  13.04.2020

Rahatlık, sıcaklık, huzur hissi veren bu yaşam felsefesi için fırçasız, boyasız ve tuvalsiz resim yapmaya ne dersin?

Rahat hissedeceğin ve hayal edebileceğin bir ortam hazırladıysan kendine,

 

Hadi gel, başlayalım.

Tuvalin masmavi bir gökyüzü, belki birkaç bulut topluluğu da görüyorsun. İşte tam oraya seni yoran tüm düşünceleri, hayatındaki negatiflikleri öylece bırak. Sonra kanatlarını çırptıkça göğe yükselen ve süzüldükçe özgürleşen kuşlar geliyor; zihnindeki mutlu anları, hayatındaki pozitiflikleri yavaş yavaş gözlerinin önüne getiriyor ve tuvalin renklenmeye başlıyor. Öyle güzel dans ediyorlar ki, izlemeden duramıyorsun. Tıpkı seni mutlu eden anıları izliyormuşçasına… Bir de bu kareye gördüğün bütün renkleri daha parlak ve daha güzel gösteren, tüm canlıların yaşam kaynağı güneş ekleniyor. Ne kadar da parlak ve büyüleyici değil mi? Tıpkı mutlu anıların gibi… 

Artık sana ait, seni mutlu eden ve hygge’leyebileceğin bir tablon var. Ne zaman ona bakmak istersen gökyüzüne yönel 🙂

 

Şimdi gel, hygge yaşam felsefesini inceleyelim. 

 

Hygge (hüge, huga) için; hayatımızda karmaşa yaşadığımız zamanlarda, her şeyi durdurup en basit şekliyle bizi sakinleştirecek ve huzur verebilecek eylemleri yapma ve tadını çıkarma sanatı diyebiliriz.

Danimarka, İskandinav ülkelerinin en küçüğü ve Kuzey Avrupa’nın en güneyinde yer alıyor. Mutluluk Araştırma Enstitüsüne göre dünyadaki en mutlu insanlar bu ülkede yaşıyor, hem de 365 günün yalnızca 50 günü güneşi görebildikleri halde.

Peki, iç mekânlarda hayat bulan İskandinav ülkeleri nasıl mutlu oluyorlar?

 

Bunu anlamak için, Mutluluk Araştırma Enstitüsü’ne göre Danimarkalıların mutluluk sırrı olarak görülen hygge’li olmanın 10 adımlık manifestosuna bakalım. 

1. Atmosfer

Hygge anların olmazsa olmazı keyifli anlarınıza yuva olacak bir atmosfer yaratmak. Işığı kısıp en sevdiğin mumları yakarak kendine samimi ve huzurlu bir ortam oluştur. Veya güneşli bir günde balkonunda kendiliğinden oluşan, ruhunu ısıtan o büyülü atmosferin tadını çıkar.

2. Anda Kalmak

Ekranlardan, odaklanmana engel olan teknolojilerden uzaklaş. Sevdiklerinle vakit geçirirken, kendine zaman ayırırken veya mutfakta kek yaparken… Dikkat dağıtıcılardan uzaklaşarak tamamen içinde olduğun, seni mutlu eden o ana odaklan.

3. Keyif

Kahve, çikolata, belki de anne tarifi bir kurabiye… Sana iyi gelen küçük mutlulukları kaçamak olarak görme; keyfini sür.

4. Eşitlik

Ev ortamında kalıplaşan görevleri rafa kaldırmanın vakti geldi. Ortalığı toplarken birlikte yaşadığın kişiyi de bu aktiviteye dahil et. Bir yemek daveti verdiğinde hazırlıkları misafirlerinde birlikte yap. Böylece hazırlık süreci görev olmaktan çıkacak; birlikte geçirilen keyifli, bol sohbetli anlara dönüşecek.

5. Minnettarlık

İçini ısıtan bir fincan kahve, evde sevgiyle hazırladığın bir yemek, sana bir telefon kadar yakın olan sevdiklerinle yaptığın keyifli bir sohbet… Mutluluk küçük anlarda; sana keyif veren her güzelliği kucakla ve sahip olduklarına şükran duy.

6. Uyum

İçinde bulunduğun ortamın sıcaklığına ve samimiyetine uyum sağla. Burada ego yok, yarış yok, kendini kanıtlama tasası yok. Rahatla ve kendini akışa bırak.

7. Rahatlık

İçinde rahat ettiğin kıyafetler, konforlu bir koltuk, seni sıcacık tutan bir battaniye, belki de varlığıyla seni evinde hissettiren objeler… Hem fiziksel hem ruhen seni rahat hissettireceklerle donat etrafını. Kendini ne kadar rahat hissedersen o kadar kolay ana odaklanırsın.

8. Ateşkes

Farklılıkları bir kenara bırak. Sonuçta hygge; dil, din, siyaset, ırk, mezhep, cinsiyet gibi farklılıkları gözetmeden, herkesin rahatlamak ve kendini iyi hissetmek istediği bir ortam.

9. Birliktelik

Yarattığın hygge ortamına sevdiklerini de dahil et. Özenle kurulan yemek masası etrafında muhabbet etmek, anıları, belki fotoğrafları ortaya dökmek, birlikte film izlemek, oyun oynamak… Bunlar hem sana hem sevdiklerine iyi gelecek. Bağları güçlendirmek için böyle bir ortamdan daha iyisi olabilir mi?

10. Sığınak

Evimiz, kendimizi en güvende hissettiğimiz yerdir. Hygge ortamın evinle sınırlı kalmak zorunda değil, önemli olan etrafını sevdiğin ve sana güvende hissettiren şeylerle doldurmak. Böylece nerede olursan ol, hygge anlarını yaşarken kendini “evde” hissedebilirsin.

Bir eylemi deneyimlemek ve bunun detaylarını fark edebilmek olağanüstü bir his. Yataktan kalktığında ayaklarını yere sağlam basabildiğin, o güzel gözlerinle güzellikleri görebildiğin ve güzel lezzetlerin tadına varabildiğin için şükret.

Deneyimle.

Anı yavaşlat ve yaşa.

Sadece kendin için.

Küçük mutluluklar yarat.

Bugünlerde birçoğumuzun ruhumuzu besleyen, bizi sakinleştiren ve bize mutluluk getiren güzelliklere ihtiyacı var.

 

Sen de hygge akımına katıl ve anı yaşamanın tadını çıkar.

Daha fazlası için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir, info@dclstudio.com ‘a mail atarak bizimle iletişime geçebilirsin. 

Aşağıdaki butonları kullanarak yazıyı sevdiklerinle paylaşabilirsin.

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter